Alapanyag: tűzzománc

A tűzzománcot szinte mindenki ismeri. Miért tűz és miért zománc?

Hát először is magas hőmérsékleten sütik ki, régen tűzzel fűtött kemencében, innen eredhet a tűz.

A zománc valamilyen réteget jelöl, ami ebben az esetben helytálló, mert egy mázas réteg keletkezik a felületen, de hogyan?

Teljesen zománcozott fülbevaló

A zománc maga üvegből van, amit porrá törnek és felvisznek egy hordozóanyagra. Ékszerek esetében általában fémre. Ez megolvad a kemencében és szépen összeforr a alap fémmel.

Nem csak ékszereket zománcoznak, emlékeztek még a fazekakra? Lassan visszatérnek a konyháinkba, mert ha nem ejtjük le őket sokkal hálásabbak, mint a többi fajta. Hiába, nagyanyáink tudták.

zománcos lógókkal díszített fülbevaló

A zománc technikáját már i.e. 4000 évvel ismerték, ezek még csak olvasztott üveggel bevont tárgyak voltak, kevésbé kifinomultak. A zománcozás mai alapjait a 17. században fektették le.

Számos nép használt zománcozást: Egyiptom, Görögország, Róma, Bizánc, India, Kína, Japán.

Mihály Arkangyal a koronán, zománc

Magyarországon már honfoglalás kori leleteket is találtak, amelyek már zománcozottak voltak. Kiemelkedő időszak az Árpád-házi királyok idején volt. Ebből az időből származik a Koronánk is.

Van zománcos ékszered?

Amire figyelned kell: a zománc, mivel üveg réteg, ezért törik! Ügyelj rá, hogy ne essen le. Ha mégis megtörténik a baj, akkor javítani lehet ékszergyantával.

KCSI

0

Kosarad

Quantity: 0 Items: 0
The Cart is Empty
No Product in the Cart!
Ft
Ft
Ft0.00